LUBIN – pamięć o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca 2024 r. mszą świętą w intencji pomordowanych rozpoczęły się powiatowe obchody 81. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Lubinie.

Po nabożeństwie, pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich przedstawiciele Powiatowej Rady Kombatantów, związków kombatanckich i żołnierskich, Związku Kresowian oraz Jadwiga MUSIAŁ – przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, Marcin OWCZAREK – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lubińskiego, Patrycja ROZMUS – członek zarządu Powiatu Lubińskiego, Bartosz CHOJNACKI – sekretarz gminy Lubin, Damian KOSZTYŁA – burmistrz gminy Ścinawa, Zbigniew GRABOWSKI – wójt gminy Rudna. Towarzyszyli im przedstawiciele służb mundurowych i jednostek powiatowych i miejskich, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 oraz mieszkańcy powiatu.

Dzień 11 lipca obchodzony Jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) OUN napadły na 113 polskich wsi i osad na Wołyniu, zabijając ok. 8 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców. Ze względu na skalę zbrodni będącej częścią rzezi wołyńskiej, dzień ten nazywany jest „krwawą niedzielą”. Uważa się go za apogeum mordów na obywatelach polskich prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. przez oddziały UPA. Szacuje się, że w tym okresie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej Ukraińcy zabili łącznie co najmniej 100 tys. Polaków, a setki tysięcy zmusili do opuszczenia swych domów i szukania ratunku w centralnej Polsce.

Rzeź Wołyńska to bolesny rozdział naszej historii, który naznaczył życie wielu rodzin. Mimo upływu czasu zbrodnia wołyńska pozostaje jednym z najtrudniejszych wydarzeń w historii stosunków polsko-ukraińskich. Wybaczyć trzeba, zapomnieć nie wolno!

Henryk RUSEWICZ