LUBIN -83. rocznica Zbrodni Katyńskiej, 83. rocznica wywózki Polaków na Syberię oraz 13. rocznica katastrofy smoleńskiej.

13 kwietnia 2023 r. w Lubinie uczczono kilka ważnych dat w historii Polski. To 83. rocznica Zbrodni Katyńskiej, 83. rocznica wywózki Polaków na Syberię oraz 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. W samo południe w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, Samorządowcy, przedstawiciele parlamenta-rzystów, związków i organizacji kombatanckich, harcerze, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 oraz mieszkańcy powiatu oddali hołd Polakom, bestialsko zamordowanym przez NKWD, zesłanym na Sybir w drugim masowym transporcie. Pamiętano również o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na kresach Wschodnich. Następnie położono białe różne pod Dębami Katyńskimi, by na końcu pod murem pamięci, pod tablicą pamiątkową oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

– Jesteśmy winni pamięć ludziom, którzy zginęli tylko dlatego, że byli obywatelami niepodległej Polski. Tym, którzy zostali wygnani z Ojczyzny – często na zawsze. I tym, którzy zginęli pełniąc służbę swojemu krajowi. Wśród tych ludzi było bardzo wielu rezerwistów. To byli nie tylko żołnierze, ale lekarze, prawnicy, kwiat polskiej inteligencji. Historia doświadczyła nas mocno i w takie dni powinniśmy pamiętać, że wolność i suwerenność nie są dane nigdy na zawsze. Że zachowamy je tylko jako wspólnota – powiedział Paweł Kleszcz, Starosta Lubiński.

Wiosną 1940 roku w lasach pod Katyniem, Charkowem, Miednoje, Mińskiem i Kalininem funkcjonariusze NKWD rozstrzelali 21 768 Polaków. Dopiero pół wieku później, 13 kwietnia 1990 r., władze Związku Radzieckiego przyznały się do historycznej odpowiedzialności za to ludobójstwo.

W drugiej masowej deportacji polskich obywateli, do której doszło w nocy z 13 na 14 kwietnia 1940 roku. Ponad 61 tys. naszych rodaków zostało wywiezionych do Kazachstanu. 80 procent z nich to były kobiety i dzieci.

Smoleńsk jest w naszej pamięci jeszcze świeżym wspomnieniem o tragedii, która była udziałem naszych rodaków 13 lat temu.

Henryk RUSEWICZ