Wrocław – międzynarodowe spotkanie

7 lipca 2023 r. w Sali Oratorium Marianum odbyły się uroczyste obchody X-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Autorów Dziennikarzy Prawników Virtualia ART.

Przywitała nas prezes zarządu Yvette Popławska, rodowita Wrocławianka ale rezydująca w Belgii. Podkreśliła, że uroczystość odbywa się pod honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i Senatora RP Bogdana Zdrojewskiego. Zostały odczytane listy gratulacyjne, m.in. od Szefa Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz ambasador Anny Marii Anders.

Przebieg spotkania obfitował w prezentacje muzyczne, wokalne i recytacje wierszy, które były przeplatane wręczaniem medali i różnych form wyróżnień dla przyjaciół i sojuszników Stowarzyszenia. Odznaczani i wyróżniani mieli okazję prezentacji, co trochę przedłużyło samą uroczystość. Wśród wyróżnionych byli m.in. Barbara Kaczmarowska Hamilton, portrecistka z Londynu, Elżbieta Dedek międzynarodowej sławy pianistka Fryderyka Chopina z Belgii, Dominika Zamara światowej sławy sopran z Wenecji (Wrocławianka), która wykonała arie V. Bellini ,,Vaga luna che inargenti’’, Ilona Gosiewska Prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen (Wrocławianka), Beata Kawecka (Firma Beergman Technology) projektantka i producentka noszaka na karabin, Krzysztof Suty wieloletni przewodniczący Rady Osiedla Tarnogaj,  Eliza Reis-Kawka z Instytutu Języka i Kultury Polskiej w Gandawie z Belgii,  Marta Kulikowska de Nałęcz primabalerina z Belgii (Wrocławianka).

Prezes Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP płk Krzysztof Majer odbierając medal poinformował, że Yvette Popławska jest pierwszą i jedyną członkinią naszego Związku z zagranicy. Dziękując Yvette za popularyzowanie w Belgii tradycji i historii Wojska Polskiego, wręczył jej upominek w postaci kilkunastu replik odznak jednostek kawalerii wojsk II Rzeczpospolitej.

Godzi się podkreślić, że dzień wcześniej w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia Yvette została odznaczona Złotą Odznaką TMW, a następnie odbyła się msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety, którą celebrował ks. prałat płk Jerzy Radzik. W obchody włączyła się też Poczta Polska SA, która wydała karty okolicznościowe i stempel, które filateliści mogą zdobyć przez trzy tygodnie w UP Wrocław nr 1 przy ul. Krasińskiego we Wrocławiu.

Relacja z uroczystości (20+) Facebook KM