WROCŁAW ostatnia droga bohatera wojennego

24 lipca 2024 r. w południe na cmentarzu komunalnym przy ul. Kiełczowskiej we Wrocławiu odbyła się uroczystość pogrzebowa 100-letniego kombatanta, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari Witolda Sokołowskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego Zmarłego pożegnał prezes Zarządu Głównego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP płk (s) Krzysztof Majer:

Dziś z honorami wojskowymi żegnamy bohatera wojennego

Witolda Sokołowskiego ps. „Sokół”

majora WP podpułkownika ZS

urodził się 4 listopada 1923 r. w m. Wysoka pow. Wołkowysk. Zmarł 17 lipca 2024 we Wrocławiu. Przed wojną należał do 10 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przy Gimnazjum Mechanicznym im. Konarskiego, brał udział w ramach pogotowia harcerskiego w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. W latach 1941-44 uczestniczył w konspiracji ZWZ/AK, brał udział w walkach Powstania Warszawskiego w Zgrupowaniu „Żywiciela”, jako zwiadowca w stopniu plutonowego pchor. Ranny 1 października 1944 r. w lewą rękę odłamkiem granatu. Od 20.03.1945 do 11.12.1947 r. pełnił zawodową służbę wojskową w 1 pułku piechoty 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, jako p.o. szefa sztabu oraz był sekretarzem komisji weryfikacyjnej oficerów MON pod wodzą gen. Stanisława Mossora. Jako porucznik odbył kurs szefów sztabów pułków w Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Gdy stał się obiektem „zainteresowania” Informacji Wojskowej zwolnił się do cywila i przeniósł się do Wrocławia. W pracy zawodowej w cywilu zajmował coraz wyższe stanowiska w zakładach i spółdzielniach przemysłu lekkiego, a zakończył na stanowisku prezesa Dziewiarskiej Spółdzielni Pracy „Robotnik” we Wrocławiu w 1981 r.

Był długoletnim działaczem kombatanckim, od 1984 r. w ZBoWiD, a następnie w ZKRPiBWP. W 1999 r. współorganizator Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari pod Patronatem Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu. Od 2001 r. był członkiem Zarządu Klubu, następnie wiceprezesem oraz delegatem do Rady Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari – Kombatantów WP w Warszawie. Bardzo zaangażowany w organizację wielu klubowych przedsięwzięć programowo – organizacyjnych. Niestety ze względu na ubytek członków Klub zakończył swą działalność.

Często uczestniczył w mundurze w uroczystych obchodach rocznic i świąt wojskowych w miejscach pamięci narodowej. Zaangażowany od 2002 r. w działalności programowo-organizacyjnej Oddziału Miejskiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP RP im. 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty we Wrocławiu. Popularyzator tradycji i historii WP wśród młodego pokolenia oraz problematyki obronnej w środowisku zamieszkania. Chętnie spotykał się z młodzieżą szkolną i harcerską w ramach „żywych” lekcji historii, zwłaszcza w Szkole Podstawowej nr 25 im. Franciszka Juszczaka, Gimnazjum nr 25 im. Władysława Kopalińskiego i Liceum Ogólnokształcącego nr 12 im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Często uczestniczył w sesjach popularnonaukowych, organizowanych przez Zarząd Okręgowy Towarzystwa Wiedzy Obronnej. Inspirował działania charytatywne na rzecz Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Często zabierał głos na łamach prasy w sprawach obronności i historii, zwłaszcza w „Naszej Polsce” i „Angorze”.

Trzykrotnie występowaliśmy do MON o awans naszego bohatera do stopnia podpułkownika, niestety bezskutecznie. W maju 2017 r. został mianowany do stopnia honorowego podpułkownika Związku Strzeleckiego „Strzelec” RP.

Kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczony medalem Za Warszawę i Odznaką Grunwaldzką, a za działalność zawodową i społeczną wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, złotymi medalami Za Zasługi dla Obronności Kraju i Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej, Złotą Honorową Odznaką Zasłużony dla Dolnego Śląska, Kombatanckim Krzyżem Zwycięstwa, Krzyżem Czynu Frontowego 1 i 2 Armii WP, Pamiątkowym Krzyżem Czynu Wojennego WP 1943-1945, Krzyżem Za Zasługi dla ZKRPiBWP, Srebrnym Krzyżem Zasłużony dla ZWiRWP, Krzyżem LWP, Brązowym Krzyżem ZWiRWP RP, medalem XX-lecia UPUM, medalem „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”, rosyjskim medalem 65-lecia Zwycięstwa oraz medalami pamiątkowymi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Mimo poważnego wieku zawsze był wzorem aktywności społecznej oraz na co dzień nie tracił wigoru i poczucia humoru. Zachęcam Państwa do sięgnięcia do artykułu z 18 lipca br. na stronie internetowej www.wrocław.pl, gdzie red. Maciej Wołodko opublikował artykuł „Zmarł Witold Sokołowski ps. „Sokół”. Ostatni wywiad”.

Niestety nie będzie już kolejnych wspomnień i barwnych opowieści człowieka, którego bogaty biogram mógłby stać się kanwą niejednego scenariusza filmowego.

Dziękuję Dowódcy Garnizonu WP za zapewnienie wojskowej asysty honorowej pogrzebu, 31 batalionowi radiotechnicznemu za wystawienie pododdziału honorowego, a Orkiestrze Wojskowej z Żagania za zapewnienie oprawy muzycznej. Dziękuję pocztowi sztandarowemu Oddziału Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wystawionemu przez 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej. Dziękuję Prezydentowi Wrocławia za pamięć, którego na uroczystości reprezentuje dyrektor Robert Pawliszko.

Kończąc chciałbym przekazać szczere kondolencje na ręce syna i córki zmarłego oraz bliskich Pułkownika.

Żegnaj Pułkowniku!

Cześć Twojej Pamięci!

Następnie zgodnie z ceremoniałem wojskowym kompania oddała salwę honorowę, a orkietra wojskowa odegrała żałobne melodie. Urna z prochami trafiła do kolumbarium, wokół którego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. I w ten sposób pożegnaliśmy ostatniego żyjącego we Wrocławiu kawalera najzaszczytniejszego orderu bojowego.

Krzysztof Majer

Foto: Jan Drajczyk