LUBIN – 11 lipca 2023 r.

W Lubinie, podobnie jak i w całym naszym kraju uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Przypada on w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, gdy w około 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Była to kulminacja trwających od początku 1943 roku morderstw i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło około 100 tys. Polaków. Jednocześnie setki tysięcy Polaków w obawie przed terrorem lub w jego efekcie opuściły swoje domy.

W 80. rocznicę tych krwawych wydarzeń pamięć tych, którzy zostali zamordowani w 1943 roku, uczcili przedstawiciele Powiatu Lubińskiego, samorządowcy i przedstawiciele różnych instytucji wraz z Kresowiakami oraz Sybirakami, kombatantami i weteranami zrzeszonymi w Powiatowej Radzie Kombatantów.

Dokładnie w południe, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza św. w intencji ofiar, a później pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej złożono kwiaty i zapalono znicze. Powiat reprezentowali: Paweł Kleszcz – Starosta Lubiński, Jadwiga Musiał – przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, Władysław Siwak – Wicestarosta. W uroczystości wzięli: bryg. Eryk Górski – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Damian Kosztyła – burmistrz miasta i gminy Ścinawa, Bartosz Chojnacki – sekretarz gminy Lubin oraz przedstawiciele władz miasta, policji, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego, harcerze z Hufca ZHP Lubin im. Budowniczych Zagłębia Miedziowego w Lubinie, a także przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń z terenu miasta i powiatu.

Henryk Rusewicz