CHOJNÓW – uroczystości majowe 2023 r.

1 maja, 2 maja, 3 maja – trzy dni narodowych świąt, co roku w Chojnowie celebrowano w różny sposób, w różnej formie, w różnych okolicznościach. Do historii przeszły już dawno pierwszomajowe pochody z okazji Święta Pracy, ale wielu rodaków tego dnia eksponuje polskie barwy podkreślając tę okoliczność, hołdując Świętu Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęto tradycyjnie Mszą św. w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła. Podczas homilii duchowny przybliżył historię Polski związaną z uchwaleniem Konstytucji oraz zacytował tekst piosenki pt. „Uwierz Polsko” zespołu Soul Sanok, która w pięknych słowach mówi o Ojczyźnie i wierze.

– Święto Konstytucji 3 Maja dla naszego narodu, to wyjątkowe i niezwykle ważne święto – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jan Serkies – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku miała za zadanie odbudowanie i ratowanie państwa przed jego schyłkiem. Stanowiła ukoronowanie polskiej, oświeceniowej myśli. Niech Majowa Jutrzenka zagości w naszych sercach, niech przyniesie wszystkim pokój, radość i optymizm…

Apel Pamięci odczytany przez st. chor. szt. Artura Pawłowskiego był symbolicznym hołdem upamiętnienia bohaterów walczących o polską suwerenność. Podobnie jak złożone pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Delegacje lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, partii politycznych, szkół, przedszkoli, żłobka i mieszkańcy godnie uczcili 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta. Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Chojnowie zakończyły się energetycznym koncertem zespołu Kłos & Dąbrowski Big Band, który odbył się w Parku Śródmiejskim. Chojnowianie licznie przybyli na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie.

8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa to szczególna data dla każdego, kto szanuje historię i pamięć o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. Przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnów, na czele z burmistrzem Janem Serkiesem i wicewójtem Grzegorzem Styrkowcem, złożyli kwiaty pod Obeliskiem przy ul. Chmielnej.

Należy podkreślić, że we wszystkich uroczystościach aktywny udział brali członkowie Koła Miejskiego ZWiRWP RP, pod wodzą prezesa kpt. zs Artura Reicherta.

Foto: UM Chojnów