WROCŁAW – zebranie ZWiRWP RP 29 lutego 2024 r.

W siedzibie Centrum Sektor 3 odbyło się kolejne zebranie Oddziału Miejskiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Rzeczpospolitej Polskiej, które otworzył i prowadził prezes ZG gen. zs Krzysztof Majer. Na wstępie przywitał st. chor. szt. Andrzeja Kamforowskiego, któremu odśpiewaliśmy „sto lat” z okazji jego powrotu do zdrowia. Przedstawił fotorelację z ostatnich działań związkowych i strzeleckich. Pogadankę prozdrowotną kol. Barbara Jagintowicz poświęciła zagrożeniom związanym z chorobami prostaty i zaapelowała do obecnych o cykliczne badania na PSA i do systematycznych wizyt u specjalisty urologa.

Dwa lata wojny rosyjsko-ukraińskiej podsumował prof. Andrzej Małkiewicz, który ubarwił je ciekawostkami, które trudno znaleźć w środkach przekazu. O obecnej sytuacji epidemicznej mówił ppłk lek. med. Witold Paczosa ale pogłębił też temat chorób nowotworowych prostaty i zagrożeniach ze strony bakterii lekoodpornych.

Refleksjami nt. książki „Tajemnice walizki generała Sierowa” oraz aktualnego konfliktu rosyjsko-ukraińskiego podzielił się ppłk Maciej Musiał, czym spowodował krótką ale burzliwą dyskusję.

Zmianę nastroju zaproponował st. chor. szt. Andrzej Nawrot prezentując film o zabytkach Wenecji widzianych z perspektywy gondoli na Canal Grande. Dyskusję zdominowała tematyka wyborów samorządowych we Wrocławiu, a zwłaszcza ubiegania się o reelekcję Jacka Sutryka na urząd prezydenta Wrocławia. Została zaprezentowana jubileuszowa 50. już broszura z naszego cyklu wydawniczego pt. „Warszawskie bitwy”, której autorem jest ppłk zs Janusz Fuksa. Prowadzący zaprosił chętnych na obchody 86. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków w Niemczech, które odbędą się 3 marca br. o godz. 8.30 przy tablicy przy kościele pw. św. Marcina na Ostrowie Tumskim oraz na wykład ppłk dr Andrzeja Paściaka o historii wrocławskiego lotnictwa wojskowego, który odbędzie się 19 marca br. o godz. 18 w Instytucie Historii UWr przy ul. Szewskiej.

Zebranie zakończyła prezentacja aktualnych fraszek kol. Jana Zacharskiego.

KM

Foto Andrzej Nawrot