WROCŁAW – śladami Kościuszki

16 grudnia 2023r. z inicjatywy przewodnika turystycznego st. chor. zs Stanisława Bobowca uczciliśmy kolejną 231. rocznicę pobytu generała Tadeusza Kościuszki z 17 grudnia 1792 r. we Wrocławiu.

Uczestnicy umówili się pod d. hotelem „Savoy” na Placu Kościuszki, skąd udaliśmy się w kierunku muzeum Panoramy Racławickiej. Prowadzeni przez przewodniczkę Janinę Bednarską szliśmy ulicą Świdnicką, Teatralną, Kołłątaja, przez Plac Dominikański, Park Słowackiego, by dotrzeć pod wzgórze sakwowe. Po drodze usłyszeliśmy ciekawostki, nie tylko dotyczące naszego bohatera narodowego.

Pogoda nie sprzyjała wysokiej frekwencji ale oprócz organizatora w wycieczce uczestniczyli przedstawiciele Związku Weteranów i Rezerwistów WP w osobach: ppłk zs Janusz Fuksa, mjr ds Henryk Jagintowicz, st. chor. szt. Andrzej Nawrot i gen. zs Krzysztof Majer.

Niestety z nieznanych przyczyn nie dotarli przedstawiciele wrocławskiego Bractwa Kurkowego, które miało oddać „Salut dla Kościuszki”. Dlatego po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia pod banerem organizator już 17. edycji spotkania, kol. Stanisław Bobowiec podziękował uczestnikom i życzył wesołych świąt.

Foto: Andrzej Nawrot