LUBIN – 83. rocznica pierwszej masowej zsyłki Polaków na Syberię

W 83. rocznicę pierwszej masowej zsyłki Polaków na Syberię przedstawiciele władz Powiatu Lubińskiego i środowisk kombatanckich złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Krzyżem Sybiru na cmentarzu komunalnym w Lubinie

Nasz powiat reprezentowali Paweł Kleszcz Starosta Lubiński oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego Jadwiga Musiał. 

Była zima. Nie wiem jak oni dojechali, ale dojechali. Było to ciężkie przeżycie. Zabierano, nie pytając nikogo, co chce wziąć. Rozdzielali rodziny. Mężczyzn zostawiano. Mojego ojca rozstrzelano. Syberia stała się katorgą dla wielu zesłańców, Polaków. Oby na nas się to skoczyło, żeby nasze wnuki, prawnuki nie przeżywali takiej sytuacji” – wspominała podczas spotkania Antonina Buchta, Sybiraczka z Lubina.

To jest nasza powinność. Musimy dbać o historię i pamiętać o takich również przykrych wydarzeniach, wyciągać wnioski na przyszłość i przekazywać kolejnym pokoleniom, że pokój nie został nam dany na zawsze” – powiedziała Jadwiga Musiał, Przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego.

W uroczystości wzięła udział liczna delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów WP RP pod wodzą prezesa ZP kpt. zs Henryka Ruszewicza, a sygnał „Cisza” tradycyjnie odegrał na trąbce mjr zs Zbigniew Szparkowski.

Henryk Rusewicz