LUBIN – 1 sierpnia 2023 r.

Punktualnie o godz. 17 razem z mieszkańcami Powiatu Lubińskiego oddaliśmy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. 79 lat temu powstańcy ruszyli do walki z niemieckim okupantem i choć nie udało im się zwyciężyć, ich odwaga zasługuje na szacunek i pamięć.

1 sierpnia pod mur pamięci przy ul. Pruzi przychodzi coraz więcej osób. Cieszymy się, że tak wielu ludzi pamięta o tym ważnym w historii naszego kraju wydarzeniu. W tym roku – dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcje Lubin – obchody zostały wzbogacone o rekonstrukcję historyczną. W części oficjalnej kwiaty pod murem pamięci w hołdzie powstańcom złożyli lubińscy kombatanci i weterani zrzeszeni w Powiatowej Radzie Kombatantów oraz reprezentujący Powiat Lubiński: Paweł Kleszcz, Starosta Lubiński, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego Jadwiga Musiał, wicestarosta Władysław Siwak oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego Dominika Chomont-Parzyńska. W obchodach wzięli również udział m.in. Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, a w imieniu prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego radni miejscy Tomasz Górzyński i Marian Węgrzynowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Lubin 2006, Gmin Lubin i Ścinawa, przewodniczący klubu PiS w radzie powiatu Michał Kielan oraz przedstawiciele MKS Zagłębie Lubin, a także różnych instytucji i służb mundurowych: Policji Lubin i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

W pomoc o organizację wydarzenia zaangażowali się harcerze Hufca ZHP im. Budowniczych Zagłębia Miedziowego, klasa mundurowa z Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Wyżykowskiego w Lubinie oraz druhowie OSP oraz najmłodsi „nasi mali powstańcy”, którzy zaprezentowali się dzisiejszego dnia: Fabian, Piotrek i harcerka Lena.

Henryk Rusewicz