WROCŁAW – obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja we Wrocławiu

Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja – w 233. rocznicę uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zwanej i utrwalonej w tradycji jako Konstytucja 3 maja, we Wrocławiu zostały zorganizowane obchody o charakterze patriotyczno-religijnym.

Uroczystość została zorganizowana przez Dowództwo Garnizonu Wrocław i odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Wojskową asystę honorowa stanowili żołnierze Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia, a oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia.

Przed południem, o godz. 10:00, przy monumencie z metalowym godłem orła oraz datą uchwalenia konstytucji 3 V 1791 – zwanym Pomnik Konstytucji 3 Maja, który znajduje się tuż obok budynku Panoramy Racławickiej, na zaproszenie wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżenia i dowódcy Garnizonu Wrocław pułkownika Marka Brzezicha oraz dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dr. hab. Kamila Dworczaka zebrali się: parlamentarzyści, władze rządowe i samorządowe województwa, przedstawiciele wojska i innych służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, uczniowie szkół i studenci oraz turyści i mieszkańcy Wrocławia, aby złożyć hołd twórcom pierwszej polskiej konstytucji oraz wszystkim, którzy do końca bronili jej ideałów.

Po uroczyście wykonanym i odśpiewanym przez uczestników hymnie państwowym, wystąpił Kondrad Imiela – aktor, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol, który przy jazzowym akompaniamencie kontrabasisty Adama Skrzypka odczytał preambuły i fragmenty tekstu polskich konstytucji z 3 maja 1791 roku oraz 2 kwietnia 1997 roku. Zgromadzona publiczność nagrodziła występ artystów gromkimi brawami.

Następnie przemówienie okolicznościowe wygłosił  wojewoda Maciej Awiżeń, który podkreślił, że […] Wybory 4 czerwca 1989 zmieniły sytuację polityczną. Dzisiaj możemy cieszyć się z życia w demokratycznym państwie, w którym społeczeństwo obywatelskie odgrywa niezwykle ważną rolę. Dzisiaj sami o naszym państwie decydujemy i bierzemy za nie odpowiedzialność. Dzisiaj pamiętamy o trójpodziale władzy, choć dla rządzących w ostatnich latach nie było to oczywiste. Dzisiaj ten podział władzy szanujmy. Żaden polityk, ani żaden rządzący nie powinien go naruszać. Cieszmy się tym wyjątkowym świętem, pamiętając o ważnych symbolach, takich jak konstytucja 3 maja 1791 roku, która przypomina nam o walce o wolność, suwerenność i sprawiedliwość. […].  

Głos zabrał również Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, który mówił m.in., że […] Konstytucja 3 maja nie odniosła swojego bezpośredniego skutku, nie uratowała Rzeczypospolitej od klęski, jaką były rozbiory. Była natomiast wielka próba ratowania niepodległości, która wzbudziła podziw w ówczesnej Europie i całym świecie. Jednak konstytucja odniosła swój efekt w walce późniejszych pokoleń Polaków o niepodległość. […].

Po wystąpieniach okolicznościowych podpułkownik Tomasz Słotwiński poprowadził Apel Pamięci, zakończony salwą honorową dla uczczenia Konstytucji 3 maja.

Salwę wykonali żołnierze kompanii honorowej wystawionej przez Akademię Wojsk Lądowych. Następnie delegacje przystąpiły do składania wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem.  

Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP we Wrocławiu reprezentował delegacja w składzie: gen. zs Krzysztof Majer, ppłk zs Józef Sowa, mjr ds Henryk Jagintowicz, st. chor. szt. Andrzej Nawrot, mł. chor. zs Janusz Gardyna i sierż. zs Zdzisław Smolarek.

Uroczystość zakończyły patriotyczne utwory wykonane przez Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji: „Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego” i „Witaj, majowa jutrzenko”, której tekst pieśni upamiętnia uchwalenie Konstytucji 3 maja. W XX wieku, jej dźwięk był sygnałem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, która zainaugurowała swoją działalność 3 maja 1952 roku.

Później, w rytm melodii orkiestry nastąpił przemarsz uczestników uroczystości do Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, na uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia, rozpoczęła marsz melodią patriotyczną „Marsz lotników Dywizjonu 303”, później były inne melodie marszowe.

płk Andrzej Powidzki

Fotorelacja również na Uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja we Wrocławiu – Aktualności – Dolnośląski Urząd Wojewódzki (duw.pl)