Krobielowice – przypomnienie o feldmarszałku

Wracając 16 kwietnia 2024r. z uroczystości rocznicowych w Zgorzelcu wrocławska grupa związkowa z inspiracji st. chor. zs Stanisława Bobowca postanowiła wstąpić do Krobielowic, by odwiedzić pałac i mauzoleum feldmarszałka Gebharda Leberechta Fürst Blücher von Wahlstatt.

A warto podkreślić, że feldmarszałek był pogromcą cesarza Napoleona w bitwach pod Waterloo i Lipskiem. Jeden z najważniejszych pruskich dowódców okresu wojen napoleońskich. Książę Blücher von Wahlstatt był człowiekiem wielkiej odwagi – brał czynny udział w walkach pomimo podeszłego wieku; był wielokrotnie ranny. Jego żołnierze nazywali go papą Blücherem. Za zwycięstwo nad Cesarstwem Francuskim otrzymał gwiazdę do Wielkiego Krzyża Żelaznego, co było najwyższym odznaczeniem wojskowym Królestwa Prus. Odznaczenie to przyjęło później nazwę od nazwiska feldmarszałka – Blücherstern. Od jego nazwiska nazwę bierze też typ pruskiej szabli – Blüchersäbe.

Odnowiony pałac i zamurowane mauzoleum zachęcają do zwiedzania. A hotel, restauracja i sala bankietowa, są gwarancją dobrej rozrywki.

KM